У компаній, що займаються офіційним прийомом конструкцій і виробів з металу, для розподілу вантажу і оцінки використовуються класи і види металобрухту. Це дозволяє врахувати всі ознаки, завдяки яким можна правильно сортувати та переробляти метал. Компанії, які здійснюють прийом чорного металу, а також кольорових сплавів, застосовують спрощену класифікацію. Це прискорює процедуру здачі брухту і виплати винагороди клієнту. Також подібна практика формувати ціни прозоро, як це робить компанія «Priem Loma» в Дніпрі. Металобрухт вигідніше здавати великими партіями.
Щоб віднести лом до одного з видів, необхідно врахувати кілька характеристик:
- фізична структура;
- хімсклад;
- вага, габарити демонтованих конструкцій, дрібних виробів;
- чистота (наявність домішок, іржі);
- якість сплаву;
- походження металобрухту.
Існують наступні класи металобрухту – чорний, кольоровий. До першої групи належать сплави, створені на залізної осноове (чавун, сталь). Інша категорія включає в себе немагнітні метали разом з їх сплавами. Окремо виділяється нержавіюча сталь. Вона може бути віднесена як до чорних, так і до кольорових металів. Це залежить від частки легуючих елементів. Найдорожчий металобрухт – відходи дорогоцінних металів. Вони можуть бути в апаратурі, дроті в мінімальних частках. Додатково можна здати брухт в формі стружки.
Види і класи брухту чорних металів
Види брухту чорних металів визначені в стандарті 2787-75. Сталь, чавун, нержавіючі сплави повинні бути з мінімальним вмістом присадок. Класифікація здійснюється так:
- в плані змісту вуглецю утилізовані метали діляться, власне на чавун, сталь;
- в плані якості виділено 28 категорій;
- присутність / відсутність присадок – вуглецеві, леговані (вони діляться відповідно до стандарту на 67 підкатегорій. У цьому випадку роль відіграє співвідношення легуючих компонентів).
Відходи заліза, чавуну, сталі можуть бути у вигляді окалини, стружки, виробів і обладнання, що відпрацювало свій термін служби. Перші два пункти переліку виходять безпосередньо на виробництві (наприклад, при обробці верстатами для різання металу). Інший є джерелом чорного металу. У перелік виробів, які можна пустити на лом, входять:
- батареї;
- верстати;
- плити;
- фрагменти труб.
Також увага приділяється геометрії металобрухту. Популярні серед клієнтів шматки металу розміром 1500x500x500 міліметрів (3А). Вага варіюється в межах 1-600 кг. Аналогічно затребувані негабаритні конструкції, промисловий брухт, арматура і дріт (12А). У категорію 6 і 7 входить стружка, попередньо спресована у вигляді брикетів. Стружка навалом відноситься до категорій 14, 15. Вьюнообразная стружка – 16 А / Б. Серед класів брухту можна виділити:
- військового призначення. Устаткування, транспортні засоби з закінченим терміном служби;
- амортизаційний. Тепловози, інші плавзасоби, автомобілі;
- габаритний. Розміри, які можна порівняти з плавильної піччю для стали або бульдозером;
- побутові вироби. Запчастини з холодильників, пральних машин, іншої побутової техніки;
- складний лом. Конструкції, виготовлені з різних металів;
- схильний до пакетування. Дрібні відходи, спресовані з метою підготовки до подальшої переробки;
- оборотний. Браковані вироби на виробництві;
- шматковий. Конструкції з великими габаритами, які не виходять за нормативні показники;
- легкий. Вироби з мінімальною масою і габаритами.
Чорний металобрухт буває і лежалих. У цьому випадку він не був затребуваний, і зберігався в невідповідних умовах. Через це метал втратив початкові характеристики, що й призвело до необхідності відправки на переробку. Окремо оцінюються конструкції з неметалевими домішками.
Види і класи брухту кольорових металів
До цієї категорії входять металеві вироби, що не потрапили в попередню групу. Також сюди не відносяться конструкції з дорогоцінних металів. Види брухту кольорових металів докладно описані в стандарті 1639-2009. До переліку видів металу, які можна здавати як кольоровий брухт, входять:
- мідь;
- латунь;
- цинк;
- бронза;
- алюміній;
- свинець;
- магній;
- чорні метали зі значним вмістом нікелю.
Сюди ж відноситься рідкіснометалеве і напівпровідниковий лом. Найбільш часто приймається в відповідних пунктах алюміній завдяки його поширеності. Відходів алюмінію налічується 32 типу, серед яких найчастіше зустрічаються:
- профіль;
- офсетний;
- харчовий;
- стружка;
- банки з напоїв;
- електротехнічний алюміній.
Алюмінієвий металобрухт, який можна здавати – цілі вироби, розпиляні конструкції. Зверніть увагу, що серед кухонного приладдя каструлі, миски, деякі ложки приймаються без застережень. Сковорідки – інша ситуація через вміст інших сплавів. Конструкції з латуні і бронзи включають в себе змішувачі, крани, радіатори для автомобілів, побутових виробів.
Який металобрухт приймають з міді? До цієї категорії входять кабелі, дріт (включаючи обмотку електричних двигунів, трансформаторів), клеми. У випадку з ізольованим кабелем все зайве необхідно зняти перед здачею. Свинець міститься в пластинах акумуляторних батарей, балансувальні тягарці, захисній оболонці для кабелів.
Який металобрухт не приймають?
Якщо вас цікавить, який металобрухт можна здавати, скористайтеся переліком для звірки:
- вуличні огорожі;
- залізничні рейки та інші конструкції;
- пам’ятники, таблички з могил, огорожі;
- вироби, що містять неметалеві вставки;
- речі, які є приватною власністю;
- комунальна власність. Електричний дріт, каналізаційні люки;
- металоконструкції з підвищеним радіаційним фоном;
- герметично закриті цистерни з невідомими речовинами;
- лом з вибухонебезпечними речовинами;
- боєприпаси, військова техніка;
- культурні, історичні цінності.
Прийом кольорових металів з дозволених конструкцій виконує компанія «Прийом брухту» з попередньою оцінкою. Незалежно від обсягу і ваги, клієнт отримує максимально можливу суму відповідно до ринкової вартості і класом брухту.